Zakaj je treba vozilo servisirati?
Servisiranje zagotavlja optimalno delovanje vozila in podaljša njegovo življenjsko dobo ter preprečuje tveganje.
Na katera opozorila morate biti pozorni?
Ko nastopi čas za izvedbo servisa, na armaturni plošči zasveti glavna opozorilna lučka.
Kaj storiti, če vozilo še ni bilo servisirano?
Upoštevajte intervale servisnih pregledov iz programa vzdrževanja za vaše vozilo! Tako se boste izognili okvaram, povezanim z obrabo, hkrati pa boste kar najbolje nadzirali učinkovitost posameznih delov in opreme.
Kdaj je treba opraviti servis vozila?
Servis je treba izvesti na vsakih 15.000, 20.000 ali 30.000 km, odvisno od modela vozila (ali na vsaki dve leti, če gre za manjše število prevoženih kilometrov). Ne čakajte, da se na instrumentni plošči prižge opozorilna lučka.
Katere so glavne kontrolne točke pri servisu?
Menjava olja, menjava oljnega filtra, klimatska naprava, dolivanje vseh tekočin (za vetrobransko steklo, klimatsko napravo, zavore itd.) in pregled vseh varnostnih funkcij vozila (zavore, polnjenje akumulatorja).
Zakaj so pnevmatike ključnega pomena?
Pnevmatike predstavljajo enega najbolj ključnih delov vozila, saj so neposreden stik med vozilom in cesto ter igrajo ključno vlogo pri zagotavljanju varnosti. Ni dvoma, da je nujno, da z letnimi pnevmatikami zamenjamo zimske takoj, ko se pojavijo zimske vozne razmere. S tem zagotavljamo optimalno varnost in stabilnost vozila ter prispevamo k varnosti v cestnem prometu.
Kdaj je potrebna menjava pnevmatik?
V skladu z Zakonom o varnosti cestnega prometa je obvezna uporaba zimske opreme na vozilih od 15. novembra do 15. marca. Zato moramo vsako leto nekje do 15. novembra namestiti na naša vozila zimske pnevmatike, ki jih potem na vozilu uporabljamo do 15. marca oziroma do takrat, ko so na cesti zimske razmere. Nato pa jih zopet zamenjamo z letnimi pnevmatikami. S tem prispevamo k večji varnosti v prometu in si zagotavljamo bolj optimalno vožnjo v različnih zimskih pogojih.
Kakšni so opozorilni znaki?
Večja zavorna razdalja, vozilo med zaviranjem zavija in ustvarja tresljaje, hrup pri zaviranju, sveti lučka za zavore (opozorilna lučka na armaturni plošči), zavorna stopalka je ohlapna.
Naši nasveti za popolnoma varno vožnjo
- preverite zavore vsaki 2 leti ali na vsakih 20.000 km,
- zavorno tekočino zamenjajte vsaka štiri leta ali vsakih 120.000 kilometrov,
- zavorne bobne je treba očistiti prahu in umazanije vsakih 60.000 km,
- obrnite se na strokovnjake mreže Renault, ki vam bodo zagotovili optimalne preglede.